fbpx

Anaokulu Eğitimine Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

anaokulu eğitimine başlamadan önce

Anaokulu eğitimine başlamadan önce bilinmesi gerekenler adlı yazımızda çocuklarımızın okul döneminde karşısına ne çıkacağını belirtmek istedik. Bu nedenle tuvalet eğitiminden oyuna kadar bir kaç konuyu ele aldık. Şimdi sırasıyla kısa kısa bilgilendirmeler yapalım.

Tuvalet Eğitimi

   Tuvalet eğitimi için uygun yaşlar çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu süreçte her çocuğun bilişsel, fiziksel gelişiminin farklı olacağı ve uygulamalara uyumunun farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Çocukların pek çok davranışı ebeveynler tarafından kontrol altına alınabilmesine rağmen çocuğun kakasını veya idrarını yapması onun kontrolündedir ve bu duruma saygı duyulması gerekir. Pek çok hatalı tuvalet eğitimi uygulamasında çocuk tuvalet alışkanlıklarını anne ve babasına öfkesinin, kızgınlığının ifadesi ve bazen de cezalandırmak amacı ile kullanabilmektedir. Bu sebeple tuvalet eğitiminde;

Sabırsız davranmayın

Ceza vermeyin;

Zorlamayın

Anaokulunda Oyun ve Oyunun Önemi

    Anne babalar çocuğa oyun oynayacağı yeri, zamanı ve fırsatı tanımalı, mümkün olduğunca oyunlarına katılmalıdırlar. Oyun Çocuğun hayal dünyasının ve yaşamak istediklerinin aynasıdır. Oyun oynayan çocuklar daha sağlıklı ve çabuk gelişirler.

   Çocuğun; sosyal, psikolojik, fiziksel, dil ve zeka gelişimi gibi tüm gelişim alanlarına etkisi olan oyun, çocuğun bedenini tanımasını sağlarken dikkat sürelerini de uzatır. Pek çok kural oyun sırasında onlara kolayca öğretilebilir. Bu sayede onların kendine olan güveni gelişirken empati kurma yetenekleri de gelişir. Oyun yoluyla kendi cinsel kimliklerini de kazanırlar. Çocuk, oyun oynarken, oluşabilecek anlaşmazlıkları çözerek problem çözme becerilerini de geliştirirler.

Çocuğum anaokuluna gitmek istemiyor? Neden?

Bu konuda bir çok şey söylenebilir. Ama çocuğun anne ile olan ilişki durumu ortantasyon sürecinde kendini çok net bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Haliyle velilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri çocuğum anaokuluna gitmek istemiyor? oluyor. Biz burada bir kaç maddeyi sıralayacağız.

 • Ayrılık kaygısı yaşaması,
 • Anne ile kardeşin evde başbaşa kalma durumunu kıskanma
 • Okulla ya da öğretmenle ilgili evde yapılan olumsuz konuşmalar
 • Güvensiz bağlanma ( Çocuklarının ihtiyaçlarına karşı zaman zaman ya da her zaman tepkisiz kalmak)
 • Aşırı koruyucu ebeveyn tutumları
 • Çocuğun utangaç, kaygılı, hassas  vb. mizaca sahip olması
 • Çocuğun performans kaygısı yaşaması
 • Her istediği yapılan hiç kural konulmayan çocuklar için ev ortamının okuldan daha cazip gelmesi
 • Çocuğun değişimleri kabullenmekte ve yeniliklerle baş etmekte zorlanması
 • Ebeveynleri tarafından terk edilme korkusu
 • Anne hamile ise veya yeni bir kardeş dünyaya gelmişse

Anaokuluna gitmek istemeyen çocuklarda hangi davranış gözlenir?

Hiç kimseye zorla birşey yaptıramayız. Çocuğumuzun da istemediği davranışları sergilediğimizde karşımıza farklı problemler çıkmaktadır. Anaokuluna gitmek istemeyen bir çocukta aşağıdaki problemler gözlenebilmektedir. Şimdi bu problemlerin neler olduğuna bakalım.

 • -Alt ıslatma
 • -Aşırı huzursuzluk
 • -Ağlama krizleri
 • -Yemek veya uyku düzeninde bozulmalar
 • -Tırnak yeme
 • -Öfke nöbetleri
 • -Kabuslar görülebilir.

 Çocukta Yemek Problemleri

Çocuğunuz anaokuluna başladı ve evde yemek yememe problemi ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda neler yapmamız gerekiyor. Şimdi maddeler halinde inceleyelim.

 • *Çocuğunuzun yemek masasında oturup yemek yemesini keyifli hale getirmek için günümüzün nasıl geçtiğini eğlenceli sohbet eşliğinde  hep beraber yemek yiyerek sağlayabilirsiniz.
 • *Yemek yeme teklifini sadece öğün zamanlarında teklif edin, yemek aralarında atıştırmalarına, abur cubur yemelerine izin vermeyerek açlık hissinin ortadan kalkmasına izin vermemiş olursunuz.
 • *Çocuğunuz için besleyici olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerden o gün evde olanlar arasından  seçim yapmasını isteyebilirsiniz. Seçtiği halde yemiyorsa yeni bir yemek seçimi yaptırmak yerine aynı yemeği bir başka öğünde tekrar yemesi için teklif edebilirsiniz.
 • *Yemek yemeyen çocuğunuzu cezalandırmayınız veya yediği için de ödüllendirmeyiniz.
 • *Yemeğini yemesi için ısrarcı olmayınız, sözler vermeyiniz, masallarla ya da tv izleterek dikkatini dağıtıp yemek yedirmeye çalışmayınız.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

 • İlk başlarda yazısı az, resimleri bol kitaplar tercih etmeliyiz.
 • Masalları taklitler, sesler, figürler ile canlandırarak görsel anlamda zenginleştirip keyifli hale getirmeliyiz.
 • Masallar en heyecanlı yerinde bırakılarak merak duyguları canlı tutulmalı.  Gün içerisinde de zaman zaman yarım bırakılan hikaye ve masallar hakkında “Sence ne olacak, sence aslan kurtulacak mı?  gibi sorularla çocuk hikayenin içine çekilip, hayal dünyasını açmanın yollarını aramalıyız.
 • Çocuğun ilgi alanları tespit edilip ona göre kitaplar almalıyız.
 • Evde her akşam on dakika bile olsa  bütün aktiviteler bir kenara bırakılarak aile bireylerinin beraberce katılacağı mutlaka bir okuma saati yapmalıyız.

Anaokulu eğitiminin önemi

   Anaokulu, ilköğretime hazırlığın yanı sıra, ailenin dışına atılan ilk adımdır aslında. Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olan, kuralları etkili bir biçimde öğrenebileceği bir kurumdur. Çocuk, yaşıtlarıyla etkileşime girerek birlikte yaşamayı, uyumayı, yemek yemeyi ve oynamayı öğrenir. Tüm bu deneyimlerin 6 yaşından önce kazandırılmasının  önemi çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için bu yılların çok önemli yıllar oluşudur.

Bu dönemde edinilen bilgiler öğrenme alışkanlığı geliştirmek açısından önem taşır. Anaokuluna giden çocukların gitmeyenlere oranla ilkokulda çok daha uyumlu ve başarılı oldukları bir gerçektir.

Çocuğunuz söylediklerinizi neden umursamaz?

  Bebeklik döneminin sona ermesiyle birlikte çocukların kendilerine olan güveni artar, özgür ve bağımsız birer birey olduklarının farkına varırlar. Bu nedenle de okul öncesi dönemde çocuklar ebeveynlerinin sözlerine kulak asmamaya başlayabilirler.

Çocuğunuz söylediklerinizi umursamıyorsa;

 • – Çocuğunuza yapmasını söylediğiniz şeyin açık ve net olmasına dikkat etmelisiniz.
 • – Çocuklarınızın sizin önemsediğiniz konulara saygı göstermesini istiyorsanız siz ebeveynlerin de çocuklarının  önemsediği konulara saygı göstermesi gerekir.
 • – Çocuklar kendisine hakim olmaya çalışan, sürekli emir sözcükleri kullanan ebeveynlerini ciddiye almamaya başlayabilirler.
 • – Mutlaka uyulması gereken kurallar haricinde daha esnek olmayı deneyebilirsiniz. Yapmak istediği şey size tehlikeli geliyorsa “hayır” demek yerine “deneyebilirsin, sana yardımcı olabilirim” gibi sözlerle çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz.
 • – Çocuklarımızın dünyasına girip onları anlamaya çalışmalı ve onların seviyesine uygun bir şekilde kendi isteklerimizi nedenleriyle birlikte onlara anlatmalıyız.

ÇOCUKLARDA TABLET KULLANIMINA DİKKAT ETMELİYİZ

Bize bile bazen karmaşık görünen şeyleri  bir çocuğun yapabiliyor olması elbette  şaşırtıcı gelebilir. Ancak bu durumun çocuğun zeki olduğunu değil, görsel uyaranlara karşı olan ilgisi ve duyarlılığıyla ilgilidir.

Sınırlayın: Çocuğunuzun ekran karşısında geçireceği zamanı mutlaka sınırlayın ve bu süreyi neden sınırlamanız gerektiğini detaylı bir biçimde konuşup açıklayın.

Ekran karşısında birlikte zaman geçirin: Çocuğunuzla yaptığı veya izlediği şeyler hakkında konuşmak ekran karşısında geçirdiği zamanın niteliğini artırmak için oldukça önemlidir.

Alternatif etkinlikler sunun: Çocuğunuzun hoşlandığı keyifli bir etkinlik ya da oyunla ekran karşısında sürekli zaman geçirme isteğini azaltacaktır.

Çocuğunuzun tabletinde neler kullandığını inceleyin

OKUL ÖNCESİNDE DRAMA

     Aktif ve kalıcı öğrenmenin gerçekleştirildiği drama sayesinde çocuklar, yaratıcı, eleştirel, çok boyutlu ve özgürce düşünebilmekte; bilişsel, sosyal, duygusal, psikomotor yönden gelişim göstermekte, eğlenmekte, empati kurabilmekte, bildiklerini hayata geçirebilmekte ve işbirliği yapma becerilerini geliştirebilmektedirler.

OKUL ÖNCESİNDE DRAMA EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

 • !! Çocuğun doğuştan var olan yaratıcılığını geliştirebilmesi,
 • !! Kendini özgürce ifade edebilmesi,
 • !! Cesaretlenmesi,
 • !! İşbirliği yapabilmesi ve kendini daha iyi tanıyabilmesi,
 • !! Çocuğun kendine olan güveninin artması açısından drama eğitimi önemlidir.

                                       AKRAN İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ

    3 – 4 yaşındaki çocuklar artık yalnız oynamak yerine arkadaşlarıyla oynamayı tercih ederler. Bu dönemde oyun arkadaşları genelde hemcinsleridir. Hemcinslerinin isteklerine daha çabuk yanıt veren çocuklar onları kendilerine daha yakın bulurlar. Bu durum da aralarındaki iletişimi hızlandırır ve genellikle de ilkokul çağına kadar böyle devam eder.

    İşbirliği gerektiren oyunları tercih ederler. Bu, çocuklarda hem bir grupta kendi yaptığıyla var olmayı hem de başarı hissini geliştirir. Bazen birbirlerinin isteklerini görmezden geldikleri, oyunu bozdukları olabilir, ancak yine de arkadaş olmadıkları çocuklara göre arkadaş olduklarına daha ılımlı, daha az hırçın, daha bağışlayıcı ve daha destekleyici oldukları görülür. Bir arada oynayabilmek için ortak bir noktada buluşulması gerektiğini öğrenirken  kendi istek ve arzularını oyunun çıkarları doğrultusunda bir yana bırakmaları gerektiğini de öğrenirler. Dolayısıyla empati yetenekleri gelişir, bilişsel beceri  gelişimine ve sosyal becerilerine olumlu katkı sağlamış olur.

Tuna Akademi İncek Anaokulu

Nilşah YILDIRIM POLAT
ANAOKULU MÜDÜRÜ

Son Yazılar

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir